  • UMA1C100MDD1TP
UMA1C100MDD1TP
advertisement
Manufacturer No:
UMA1C100MDD1TP
HK JDW NO:
555-UMA1C100MDD1TP
Description:
UMA 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 23mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMA1C100MDD1TP
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    23mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    34.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5mm