  • ULT2D180MNL1GS
ULT2D180MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
ULT2D180MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-ULT2D180MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
ULT2D180MNL1GS
Description:
ULT 18μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 60mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 4.5mm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
ULT2D180MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    1.209986g
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ULT
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    4.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    244mA
  • Ripple Current
    60mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    60mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    90mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm