  • UKW1C333MRD
UKW1C333MRD
advertisement
Manufacturer No:
UKW1C333MRD
HK JDW NO:
555-UKW1C333MRD
Description:
UKW 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.8A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 160
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKW1C333MRD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    33000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    15.84mA
  • Ripple Current
    4.8A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.84
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.52A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm
  • Length
    50mm