  • UKW1A332MHD
UKW1A332MHD
advertisement
Manufacturer No:
UKW1A332MHD
HK JDW NO:
555-UKW1A332MHD
Description:
UKW 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 330
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKW1A332MHD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    990μA
  • Ripple Current
    1.42A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.42A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.633A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    20mm