  • UKT1V4R7MDD1TD
UKT1V4R7MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UKT1V4R7MDD1TD
HK JDW NO:
555-UKT1V4R7MDD1TD
Description:
UKT 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 28mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6287
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKT1V4R7MDD1TD
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    28mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    56mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm