  • UKT0J471MPD1TD
UKT0J471MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UKT0J471MPD1TD
HK JDW NO:
555-UKT0J471MPD1TD
Description:
UKT 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 270mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2711
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKT0J471MPD1TD
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    270mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    405mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11.5mm