  • UKL2A6R8MED1TA
UKL2A6R8MED1TA
advertisement
Manufacturer No:
UKL2A6R8MED1TA
HK JDW NO:
555-UKL2A6R8MED1TA
Description:
UKL 6.8μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 65mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UKL2A6R8MED1TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    65mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    65mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    130mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    11mm