  • UKL2A221KHD1TN
UKL2A221KHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UKL2A221KHD1TN
HK JDW NO:
555-UKL2A221KHD1TN
Description:
UKL 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 580mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UKL2A221KHD1TN
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    580mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    580mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    870mA @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    UKL
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%