  • UKL1V101MPDANA
UKL1V101MPDANA
advertisement
Manufacturer No:
UKL1V101MPDANA
HK JDW NO:
555-UKL1V101MPDANA
Description:
UKL 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UKL1V101MPDANA
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.007mA
  • Ripple Current
    300mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    450mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm