  • UKL1J6R8KDD
UKL1J6R8KDD
advertisement
Manufacturer No:
UKL1J6R8KDD
HK JDW NO:
555-UKL1J6R8KDD
Description:
UKL 6.8μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 59mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UKL1J6R8KDD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0002mA
  • Ripple Current
    59mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    59mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    118mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm