  • UKL1J470KPD
UKL1J470KPD
advertisement
Manufacturer No:
UKL1J470KPD
HK JDW NO:
555-UKL1J470KPD
Description:
UKL 47μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 200mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 214
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKL1J470KPD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.005922mA
  • Ripple Current
    200mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    400mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.07 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm