  • UKL1J330KPD1TD
UKL1J330KPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UKL1J330KPD1TD
HK JDW NO:
555-UKL1J330KPD1TD
Description:
UKL 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 170mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UKL1J330KPD1TD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UKL
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    170mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    340mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11.5mm