  • UKL1E4R7KDD1TD
UKL1E4R7KDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UKL1E4R7KDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UKL1E4R7KDD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UKL 4.7μF Capacitor ±10% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UKL1E4R7KDD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UKL
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    45mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    90mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm