  • UKL1E100KDDANATA
UKL1E100KDDANATA
advertisement
Manufacturer No:
UKL1E100KDDANATA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UKL1E100KDDANATA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UKL 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 70mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5326
Step5Bar-code shipping tag
UKL1E100KDDANATA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UKL
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    70mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    70mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    140mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    11mm