  • UKA1V102MHD
UKA1V102MHD
advertisement
Manufacturer No:
UKA1V102MHD
HK JDW NO:
555-UKA1V102MHD
Description:
UKA 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 860mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 447
Step5Bar-code shipping tag
UKA1V102MHD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.05mA
  • Ripple Current
    860mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    860mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    989mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm