  • UKA1C102MPD
UKA1C102MPD
advertisement
Manufacturer No:
UKA1C102MPD
HK JDW NO:
555-UKA1C102MPD
Description:
UKA 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2325
Step5Bar-code shipping tag
UKA1C102MPD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.48mA
  • Ripple Current
    560mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    560mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    644mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm