  • UHW2A391MHD
UHW2A391MHD
advertisement
Manufacturer No:
UHW2A391MHD
HK JDW NO:
555-UHW2A391MHD
Datasheet:
UHW2A391MHD
Description:
UHW 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 307
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHW2A391MHD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UHW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    38mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm