  • UHW1J181MPD
UHW1J181MPD
advertisement
Manufacturer No:
UHW1J181MPD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHW1J181MPD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHW 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1788
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHW1J181MPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UHW
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    180μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    115mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    480mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm