  • UHW1J152MHD6
UHW1J152MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UHW1J152MHD6
HK JDW NO:
555-UHW1J152MHD6
Datasheet:
UHW1J152MHD6
Description:
UHW 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.86A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHW1J152MHD6
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Rated
    63V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.86A
  • Impedance
    24mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.86A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm