  • UHW1E562MHD
UHW1E562MHD
advertisement
Manufacturer No:
UHW1E562MHD
HK JDW NO:
555-UHW1E562MHD
Description:
UHW 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 11145
Step5Bar-code shipping tag
UHW1E562MHD
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.2A
  • Impedance
    10mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.36A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm