  • UHW1E272MHD6
UHW1E272MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UHW1E272MHD6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHW1E272MHD6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHW 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.576A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 204
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHW1E272MHD6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    UHW
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.576A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    14mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.682A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.576A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm