  • UHV1C272MHD
UHV1C272MHD
advertisement
Manufacturer No:
UHV1C272MHD
HK JDW NO:
555-UHV1C272MHD
Description:
UHV 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.19A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHV1C272MHD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    432μA
  • Ripple Current
    3.19A
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.17
  • Impedance
    14mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.393A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.19A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm