  • UHV1A821MPD
UHV1A821MPD
advertisement
Manufacturer No:
UHV1A821MPD
HK JDW NO:
555-UHV1A821MPD
Description:
UHV 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 67
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHV1A821MPD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    82μA
  • Ripple Current
    1.25A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    43mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.25A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.18 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm