  • UHV1A562MHD
UHV1A562MHD
advertisement
Manufacturer No:
UHV1A562MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHV1A562MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHV 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.925A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHV1A562MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UHV
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    560μA
  • Ripple Current
    3.925A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    11mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.925A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm
  • Length
    35.5mm