  • UHM1C681MPD3
UHM1C681MPD3
advertisement
Manufacturer No:
UHM1C681MPD3
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHM1C681MPD3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UHM1C681MPD3
Description:
UHM 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.87A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHM1C681MPD3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    326.4μA
  • Ripple Current
    1.87A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    18mOhm
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UHM
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%