  • UHE1H122MHT
UHE1H122MHT
advertisement
Manufacturer No:
UHE1H122MHT
HK JDW NO:
555-UHE1H122MHT
Description:
UHE 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.01A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHE1H122MHT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.6mA
  • Ripple Current
    3.01A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.408A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.01A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm