  • UHE1C681MPT6
UHE1C681MPT6
advertisement
Manufacturer No:
UHE1C681MPT6
HK JDW NO:
555-UHE1C681MPT6
Description:
UHE 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 907.5mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHE1C681MPT6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1088mA
  • Ripple Current
    907.5mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    907.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.21A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm