  • UHE1C562MHT6
UHE1C562MHT6
advertisement
Manufacturer No:
UHE1C562MHT6
HK JDW NO:
555-UHE1C562MHT6
Description:
UHE 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.17A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHE1C562MHT6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.896mA
  • Ripple Current
    4.17A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    15mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.336A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.17A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm