  • UHE1A682MHD6
UHE1A682MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UHE1A682MHD6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHE1A682MHD6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHE 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.14A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHE1A682MHD6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UHE
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    680μA
  • Ripple Current
    3.14A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    19mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.512A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.14A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm