  • UHE1A562MHT6
UHE1A562MHT6
advertisement
Manufacturer No:
UHE1A562MHT6
HK JDW NO:
555-UHE1A562MHT6
Description:
UHE 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.344A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHE1A562MHT6
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.56mA
  • Ripple Current
    2.344A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    21mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.344A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.93A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%