  • UHD1E152MHD
UHD1E152MHD
advertisement
Manufacturer No:
UHD1E152MHD
HK JDW NO:
555-UHD1E152MHD
Description:
UHD 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.77A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHD1E152MHD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    375μA
  • Ripple Current
    2.77A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    18mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.216A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.77A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm