  • UHD1C331MPD1TA
UHD1C331MPD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UHD1C331MPD1TA
HK JDW NO:
555-UHD1C331MPD1TA
Description:
UHD 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 532mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHD1C331MPD1TA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    532mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    72mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    532mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    760mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm