  • UHD1C102MPD1TD
UHD1C102MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UHD1C102MPD1TD
HK JDW NO:
555-UHD1C102MPD1TD
Description:
UHD 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.82A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 8
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHD1C102MPD1TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.16mA
  • Ripple Current
    1.82A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    23mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.365A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.82A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm