  • UHD0J682MHD1TN
UHD0J682MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UHD0J682MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHD0J682MHD1TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHD 6800μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 2.768A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHD0J682MHD1TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UHD
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.768A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    16mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.768A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.46A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm