  • UFG1K100MEM1TD
UFG1K100MEM1TD
advertisement
Manufacturer No:
UFG1K100MEM1TD
HK JDW NO:
555-UFG1K100MEM1TD
Description:
UFG 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 55mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3250
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UFG1K100MEM1TD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    Audio
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    55mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    55mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    110mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm