  • UES0J331MPM
UES0J331MPM
advertisement
Manufacturer No:
UES0J331MPM
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UES0J331MPM
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UES 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 14644
Step5Bar-code shipping tag
UES0J331MPM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UES
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    62.37μA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm