  • UEP0J332MHD
UEP0J332MHD
advertisement
Manufacturer No:
UEP0J332MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UEP0J332MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UEP 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.11A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Bi-Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 8245
Step5Bar-code shipping tag
UEP0J332MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UEP
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    623.7μA
  • Ripple Current
    1.11A
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.11A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2765A @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm