  • UDB1H4R7MPM
UDB1H4R7MPM
advertisement
Manufacturer No:
UDB1H4R7MPM
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UDB1H4R7MPM
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UDB 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 480mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 11055
Step5Bar-code shipping tag
UDB1H4R7MPM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.05μA
  • Ripple Current
    480mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    480mA @ 4.2kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UDB
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm