  • UCY2C680MHD3
UCY2C680MHD3
advertisement
Manufacturer No:
UCY2C680MHD3
HK JDW NO:
555-UCY2C680MHD3
Description:
UCY 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 590mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UCY2C680MHD3
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.5352mA
  • Ripple Current
    590mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    590mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.18A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    20mm