  • UCX1V821MNQ1MS
UCX1V821MNQ1MS
advertisement
Manufacturer No:
UCX1V821MNQ1MS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCX1V821MNQ1MS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCX1V821MNQ1MS
Description:
UCX 820μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.2A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 15443
Step5Bar-code shipping tag
UCX1V821MNQ1MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    600mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UCX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    820μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.2A