  • UCX1V221MCL1GS
UCX1V221MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCX1V221MCL1GS
HK JDW NO:
555-UCX1V221MCL1GS
Datasheet:
UCX1V221MCL1GS
Description:
UCX 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 500mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 5509
Step5Bar-code shipping tag
UCX1V221MCL1GS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    500mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm