  • UCX1H391MNQ1MS
UCX1H391MNQ1MS
advertisement
Manufacturer No:
UCX1H391MNQ1MS
HK JDW NO:
555-UCX1H391MNQ1MS
Datasheet:
UCX1H391MNQ1MS
Description:
UCX 390μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 750mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 442
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCX1H391MNQ1MS
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    750mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    375mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    750mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm