  • UCX1E222MNS1MS
UCX1E222MNS1MS
advertisement
Manufacturer No:
UCX1E222MNS1MS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCX1E222MNS1MS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCX1E222MNS1MS
Description:
UCX 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.4A 0.709Dia 18.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCX1E222MNS1MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UCX
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2200μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    700mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm