  • UCV1V471MNL1GS
UCV1V471MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCV1V471MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCV1V471MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCV1V471MNL1GS
Description:
UCV 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 425mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 17347
Step5Bar-code shipping tag
UCV1V471MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UCV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    470μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    425mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    80mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    425mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    8.3mm
  • Width
    8.3mm