  • UCS2V820MHD1TN
UCS2V820MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UCS2V820MHD1TN
HK JDW NO:
555-UCS2V820MHD1TN
Datasheet:
UCS2V820MHD1TN
Description:
UCS 82μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 13882
Step5Bar-code shipping tag
UCS2V820MHD1TN
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    765mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.53A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm
  • Length
    25mm