  • UCS2E101MHD1TN
UCS2E101MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UCS2E101MHD1TN
HK JDW NO:
555-UCS2E101MHD1TN
Datasheet:
UCS2E101MHD1TN
Description:
UCS 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.53A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 500
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCS2E101MHD1TN
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.1mA
  • Ripple Current
    1.53A
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    765mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.53A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm