  • UCQ1C331MCL1GS
UCQ1C331MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCQ1C331MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCQ1C331MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
UCQ 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 12459
Step5Bar-code shipping tag
UCQ1C331MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UCQ
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    330μF
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    375mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.425 10.80mm