  • UCM1E152MNJ1MS
UCM1E152MNJ1MS
advertisement
Manufacturer No:
UCM1E152MNJ1MS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCM1E152MNJ1MS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
UCM 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 218
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCM1E152MNJ1MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UCM
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    58mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    710mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.42A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm