  • UCA2G470MHD
UCA2G470MHD
advertisement
Manufacturer No:
UCA2G470MHD
HK JDW NO:
555-UCA2G470MHD
Datasheet:
UCA2G470MHD
Description:
UCA 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 840mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 143
Step5Bar-code shipping tag
UCA2G470MHD
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    852μA
  • Ripple Current
    840mA
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    420mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    840mA @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm