  • UBY1H182MHL6TN
UBY1H182MHL6TN
advertisement
Manufacturer No:
UBY1H182MHL6TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBY1H182MHL6TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UBY 1800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.518A 0.709Dia 18.00mm -40°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 13585
Step5Bar-code shipping tag
UBY1H182MHL6TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UBY
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1800μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    32mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.518A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.538A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.23A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm